VÝROBKY s 57 letou tradicí


Rok 1961 byl prvním rokem, kdy se rozjela výroba našeho družstva, a proto si připomeňte s námi, kdy to vlastně začalo a které z našich původních výrobků se na pultech obchodů objevují dodnes.

Z původních výrobků se i dnes po 57-ti letech stále vyrábí Žabka, Montéráček a Elaskon, i když ve zmodernizovaném provedení, a kromě nich široký sortiment dalších kvalitních a účinných přípravků. Úpravou receptur původních tradičních výrobků byla umožněna vyšší účinnost při současném dodržení předepsaných podmínek z hlediska hygieny a ekologie.

Nemůžeme začít ničím jiným než naším nejúspěšnějším výrobkem, a tím je - ŽABKA

Žabka je tradiční, léty používání osvědčený namáčecí prostředek, ale v podstatě s ním umyjete vše od kachliček, van až po podlahu, můžete do něj namočit více ušpiněné prádlo, použít na předpírku nebo přidávat přímo k praní a šetřit tak drahý prací prostředek. Změkčuje vodu, takže omezí usazování vodního kamene ve vaší pračce a tím ještě ušetříte za různé odvápňovací prostředky. Důkladné namočení zbaví prádlo největší špíny, urychlí praní a tím přispívá k úspoře elektrické energie i drahých pracích prostředků.

Ovšem kromě změkčení vody pro namáčení a zvýšení pracího účinku klasického pracího prášku ji můžete úspěšně použít téměř všude. Při mytí rychle uvolňuje zastaralé nečistoty a rozpouští mastnou špínu.  Může se použít i k mytí skla a nádobí, jen pak umyté nádobí opláchněte pitnou vodou. Žabka skvěle čistí umyvadla, vany a jiné keramické a smaltované povrchy. A pokud nemáte po ruce nic na podlahu, vsypte malé množství do kbelíku s vodou a vytřete s ní podlahu, odmastí a vyčistí.
Zeptejte se na ni vaší babičky a zcela jistě bude Žabku znát, vždyť spolu se sodou a později tekutým Jitrem to dříve byli nejznámější a také téměř jediní pomocníci při namáčení a praní prádla.

Nabízíme vám i zkušenost, o kterou se s námi podělila jedna naše zákaznice:
„Přidávám do praní k pracímu prášku cca 1 polévkovou lžíci Žabky, máme velice tvrdou vodu a tím i šetřím prací prášek. Stačí pak max. 2/3 doporučené dávky pracího prášku - já dám 1/2 doporučené dávky, protože nikdy nedávám 5 kg prádla (max. 4 kg) - vyplatí se to na kvalitě vypraného prádla.“

 

MONTERÁČEK

„Ty montérky ale vypadají...“, posteskne si často manželka řemeslníka, automechanika nebo strojaře. Nechcete vyhodit silně znečištěnou oblíbenou utěrku nebo si někdo do nového ručníku utřel hodně ušpiněné ruce?  Co se s tím dá dělat?

Použijte Monteráček – účinnou prací pastu na látky znečištěné oleji a tuky, rozpouští a odstraňuje mastnou špínu z tkanin již při teplotě do 60°C.
Pere bez vyvářky montérky, pracovní pláště, utěrky a jiné látky znečištěné tuky a oleji. Je to účinná prací pasta na mastnou špínu, obsahuje více než 30% mazlavého mýdla. Lze jej použít i v pračkách, pouze je třeba dodržet správný postup. Potřebné množství nejdříve rozpusťte v teplé vodě a pak nalijte přímo na buben, nedávejte do zásobníku! Dávkování přizpůsobte tvrdosti vody a zašpinění.

 

ELASKON

 je přípravek, který konzervuje každou useň, snižuje její oděrnost, udržuje její pružnost a vláčnost. Používá se na koženou pracovní a sportovní obuv, kožené míče, pracovní rukavice a další výrobky z usní. Není určen na usně světlé a velurové.
Nabízíme návod k použití: Čištěný výrobek zbavte prachu a nečistot. Před použitím podle potřeby Elaskon mírně ohřejte a obsah protřepejte. Čistý hadřík navlhčete Elaskonem a vetřete do usně. Po vsáknutí přeleštěte měkkým hadříkem.

 

Kromě těchto tří nejstarších výrobků se poměrně brzy po vzniku družstva začaly vyrábět další dva výrobky, s nimiž se můžete setkat na pultech obchodů dodnes, a to je Jitro a Wectol.

 

JITRO je tekutý přípravek, velmi účinný na odstranění špíny, přidává se do praní, šetří prášek a při jeho občasném používání se pak neusazuje v pračce vodní kámen, takže ji vůbec nemusíte "odvápňovat". Vlastně bychom ho mohli označit jako přípravek 2 v 1 – zvýší účinek praní a současně zabraňuje usazování vodního kamene.
Chcete poradit, jak „oživit“ zašlé záclony?
Jitro je osvědčený prostředek například pro ruční předpírku zašedlých a zaprášených záclon.
Nejdříve záclony namočte klasicky do vany a přilejte Jitro, lehce promáchněte a první prach a špína zůstanou ve vodě. Až se podivíte, co jste to měli na oknech. Takto lehce a jednoduše předeprané záclony vložíte do pračky, nasypete prací prášek a přidáte 1 sáček bělicího prostředku na skvrny a zašlou špínu Pertilex a pak už jen necháte prát vaším osvědčeným programem. Vaše záclony budou jako nové!

 

Čistící přípravky řady WECTOL :
Wectol - WC gel, Wectol s desinfekční přísadou nebo Wectol- aktivní čistič WC a koupelen s vůní borovice.
Jedná se o přípravky určené na toaletu i koupelnu, působící proti vodnímu kameni a usazeninám.
Nemusíte litovat, že vaše sanitární vybavení – toaleta, umyvadlo nebo vana mají „jen obyčejný povrch“ a nikoliv speciální povrch odpuzující nečistoty. Pokud používáte na běžné čištění náš  Wectol WC gel nebo Wectol s desinfekční přísadou, bude se vaše toaleta lesknout jako nová i po letech používání. A je to proto, že naše přípravky nedovolí nečistotám ani vodnímu kameni, aby se usadily na povrchu.

 

Kromě těchto tradičních a léty zkušeností osvědčených výrobků vyrábí družstvo Důbrava samozřejmě ještě celou řadu dalších čistících, pracích a úklidových prostředků. Ať už je to Akypo na koberce a čalounění, Dekalko do koupelen na rez a vodní kámen, Pertilex na skvrny, Trumil na trouby a připečené zbytky, anebo něco z nedávných novinek, jako je Krbík na krbová skla, Lin na akrylátové vany, Pan na podlahy a další.
Ale to už je na jiné povídání, je to další kapitola vývoje našeho družstva a možná se k ní vrátíme někdy příště.

 

dřívější a současný vzhled výrobků

Zajímá vás, kde naše výrobky najdete?
Tak tedy některé z nich můžete potkat v prodejnách Dm drogerie, v síti prodejen Hruška, Teta, TOP drogerie, Šlak, Barvy a laky, Jednota a COOP, v supermarketech Terno a v dalších samostatných prodejnách drogerie a smíšeného zboží v Čechách i na Moravě. Celý sortiment je samozřejmě dostupný buď v podnikové prodejně na valašskoklobouckém náměstí  nebo si je můžete objednat na dobírku.
Aktuality ze života našeho družstva a blízkého okolí a něco více o našich výrobcích se můžete dozvědět i z našich stránek na Facebooku : https://www.facebook.com/dubrava.chvd

kontakt:
obchodní oddělení  - telefon.: 577 320 641-3, email:  fakturace@dubrava.cz
Základní informace získáte na webu: www.dubrava.cz

Více informací zde: http://www.scmvd.cz/cz/scmvd/casopis-vyrobni-druzstevnictvi/vyrobni-druzstevnictvi-v-pdf

(redakčně upraveno)